ŽUPNA CRKVA SV. LOVRE U PETRINJI (II) »Petrinjski zvon« sa Stepinčeve beatifikacije

Po sisačkoj biskupiji (19)

Župna crkva sv. Lovre u Petrinji
Snimio: Z. Galić

Petrinja je odigrala važnu ulogu u ratu između turske sile i razjedinjene Europe, a nedaće su najviše trpjeli Hrvati. Nakon stoljeća okupacije tek je pobjeda kod Siska 22. lipnja 1593. donijela preokret u odnosu snaga. Glavno je uporište i mjesto odakle su turske čete odlazile u pljačku prema Zagrebu, Samoboru i Jaski bila petrinjska utvrda Yeni-Hisar s ušća Petrinjčice u Kupu. Njezinim su osvajanjem i razaranjem 1595. g. stvoreni uvjeti za napredak grada te gradnju prve crkve sv. Lovre 1603. g.

Na zidu su velike slike sa sakralnim temama. Triptih sa scenom mučenja sv. Lovre postavljen je u bočnu kapelu do svetišta, gdje se nalazi i njegova slika na zidu iznad ulaza u sakristiju

U Vojnoj je krajini Petrinja dobila važno mjesto obrane, razvoja i izgradnje. Zidana crkva iz 1780./1781. građevina je velike vrijednosti, ljepote i opremljenosti, koja je stradala u rušilačkom naletu jugo-srpske vojske te je nakon granatiranja 1991. g. i minirana 18. ožujka 1992. Uklonjen joj je i posljednji kamen s pozicije trga da joj se izgubi svaki spomen. Planovi obnove rađeni su još za vrijeme okupacije Petrinje, a prikazao ih je tadašnji župnik Vlado Košić. Zahvaljujući solidno izgrađenoj replici, župna je crkva u razornom potresu 29. prosinca 2020. u 12.19 zadobila velika oštećenja, ali se nije srušila. Popucali su zidovi i narušena je bila statika, razbijeni su kipovi Srca Isusova, bl. Alojzija Stepinca i sv. Josipa. Sa zvonika je pao križ kraj kipa Franje Kuharića.

U zvonik crkve postavljeno je zvono koje je zvonilo na proglašenju blaženim Alojzija Stepinca 16. listopada 1998. u Mariji Bistrici. Na kor su postavljene obnovljene orgulje iz zagrebačke crkve sv. Marka te montirane i blagoslovljene 11. listopada 2015. Crkva je ispunjena vitrajima umjetnika Marijana Jakubina iz 2010. s prikazima Krista, svetica i svetaca, koji su dar pojedinaca i ustanova. Vitraje je izvelo poduzeće »Stab« iz Zagreba, a križni je put, autora Lovre Findrika, dar Đure Antuna Gavrilovića. Na zidu su velike slike sa sakralnim temama. Triptih sa scenom mučenja sv. Lovre postavljen je u bočnu kapelu do svetišta, gdje se nalazi i njegova slika na zidu iznad ulaza u sakristiju.